Tradycyjne metody mycia okien są nie tylko pracochłonne, ale i wymagają zastosowania szeregu akcesoriów, na których zakup trzeba ponosić koszty. Do tego coraz częściej występujące w domach duże przeszklenia przyprawiają czasem gospodynie o ból głowy na samą myśl przed myciem zakamarków dużych ram okiennych, wielkich powierzchni szyb, a następnie polerowanie, aby nie było widocznych smug. Okazuje się jednak, że istnieje skuteczne urządzenie pozwalające umyć stolarkę okienną szybko i bez użycia detergentów – myjka parowa do okien.
Czym jest i jak działa myjka parowa do okien?
Myjka parowa zwana też inaczej parownicą to nowoczesne urządzenie wykorzystujące działanie pary do usuwania z powierzchni zabrudzeń. Wyposażona jest w zbiornik na wodę, pełniący funkcję bojlera, dysze parowe i końcówki do mycia różnych powierzchni. Myjka parowa do szyb uwalnia parę, która pod ciśnieniem poprzez dysze kieruje się na zewnątrz na zabrudzone powierzchnie. Rozpuszcza w ten sposób brud i ułatwia jego usunięcie. Wysoka temperatura pary zabija przy tym mogące zalegać na nich rozmaite bakterie i wirusy. Odpowiednia końcówka natomiast zbiera rozpuszczone zanieczyszczenia. Mycie okien parą nie wymaga stosowania żadnych detergentów, co pozwala nie tylko zaoszczędzić, ale także sprzyja ekologii i zachowaniu zdrowia. Jest korzystne przede wszystkim dla alergików. Urządzenie parowe działa już przy użyciu małej ilości wody, a moment jej odpowiedniego nagrzania, podobnie jak i braku wody zazwyczaj sygnalizuje. Po użyciu pozostawia powierzchnię czystą i pozbawioną smug. Szyby po zastosowaniu gorącej pary szybko wysychają i nie trzeba ich polerować.
Jak i kiedy używać myjki parowej do okien?
Parownica do okien jest bardzo prosta w obsłudze. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad, które nie tylko ułatwią pracę, ale sprawią, że jej efekty będą lepsze, a myte powierzchnie, jak i karcher parowy do okien na tym nie ucierpią. Oto najważniejsze z nich:
- mycie okien podczas odpowiedniej pogody
Przeciwwskazane jest parowe mycie okien podczas mrozu, ponieważ różnica temperatur może spowodować pękanie szyb. Najlepiej do czyszczenia okien zabierać się w pogodny dzień, ale nie za bardzo nasłoneczniony, kiedy temperatura za oknem nie spada poniżej 0. Mycie okien podczas upałów, kiedy słońce mocno przygrzewa, spowoduje zbyt szybkie wysychanie powierzchni i tworzenie się smug. Deszcz z kolei może zniweczyć całą pracę, więc lepiej wykonywać ją w dzień pochmurny, ale bez opadów.
- mycie ram okiennych w pierwszej kolejności
Zanim przystąpi się do mycia szyb, należy wykorzystać urządzenie do mycia ram okiennych. Zapobiegnie to powstawaniu smug na brzegach szyb, które mogą się utworzyć, jeśli czynności te wykona się w odwrotnej kolejności. Mycie ran okiennych parownicą jest dużo łatwiejsze niż ręczne za pomocą szmatki ze względu na obecność w nich dużej ilości mniejszych lub większych zakamarków. Odpowiednie końcówki urządzenia doskonale sobie z tym poradzą.
- zmienianie nakładek w zależności od czyszczonej powierzchni
Parowe mycie okien będzie łatwe i szybkie, jeśli użyje się do tego właściwych końcówek. Każda myjka parowa wyposażona jest w różne nakładki, których zastosowanie zostało opisane w instrukcji obsługi. Mogą to być końcówki punktowe to czyszczenia małych powierzchni ram lub szczególnie zabrudzonych punktów na szybie, a także końcówki ze ściągaczkami, czy ściereczkami z mikrofibry, które uczynią powierzchnię szyby lśniącą. Po użyciu nakładek trzeba je dokładnie umyć.
Efekty używania parownicy do okien będą jeszcze lepsze, jeśli zamiast wody z kranu, która może zawierać kamień i różne zanieczyszczenia, użyje się wody przefiltrowanej. Nie należy wlewać do urządzenia żadnych detergentów, aby go nie uszkodzić.
Myjka parowa do okien – urządzenie wielofunkcyjne
Okazuje się, że myjka parowa do szyb nadaje się także do mycia wielu innych powierzchni. Można używać jej do czyszczenia kabin prysznicowych, płytek ceramicznych, laminowanych blatów, czy parapetów. Nie tylko usunie z nich zanieczyszczenia, ale i potencjalne bakterie. Nie poleca się jej jedynie to czyszczenia powierzchni drewnianych, w tym paneli, ponieważ drewno jako materiał higroskopijny chłonie wodę i może napęcznieć.
Myjka parowa do okien to przydatne urządzenie, które może bardzo ułatwić prace domowe. Przyda się szczególnie do czyszczenia okien, ale poradzi sobie także z innymi powierzchniami. Warto mieć je w domu, gdyż odpowiednio używane, zapewni nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne sprzątanie. Przyniesie to korzyści zdrowotne i spore oszczędności w domowym budżecie.