Początek sezonu grzewczego już za nami. Podczas zimy, warto regularnie sprawdzać czy wszystkie okna są szczelne. Przedstawiamy sposoby na dodatkowe uszczelnienie okien. Jednym ze sposobem jest zwiększenie docisku okna przy zawiasach. Drobne inwestycje w doszczelnienie okien mogą sprawić, że oszczędzimy setki złotych na rachunkach za ogrzewanie. Odpowiednio wyregulowane okna są najlepszym znanym sposobem na pozbycie się ewentualnych rozszczelnień. Dzięki temu możemy uniknąć niepotrzebnych i kosztownych strat ciepła.
Jak uszczelnić okna przy zawiasach?
Często zdarza się, że okno wieje przy zawiasie. Co zrobić w takiej sytuacji?
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac przy oknach, warto sprawdzić, czy okna są jeszcze objęte gwarancją. Być może dzięki temu zaoszczędzimy czas i zyskamy profesjonalną regulację okien, która zostanie wykonana przez doświadczonego pracownika serwisu okien.
Okno nieszczelne przy zawiasach to jedna z najczęściej pojawiających się przyczyn utraty ciepła. Należy brać pod uwagę, że powodem przewiewów przy zawiasach może być spowodowana zbyt słabym dociskiem ramy do ościeżnicy.
Aby zwiększyć docisk okna od strony zawiasów wystarczy użyć podstawowych narzędzi, które są obecne w każdym domu: śrubokręta krzyżakowego lub imbusa.
Z nieprawidłowym działaniem zawiasów wiążą się także inne popularne usterki: opadanie skrzydła okiennego, jak również problemy z otwieraniem i zamykaniem okna.
Jak zwiększyć docisk okna?
W niektórych wypadkach warto rozważyć zamontowanie dodatkowych docisków okiennych. Dociski okienne stosuje się w oknach, które nie posiadają opcji uchylania (tzw. okna rozwierane). Polecamy zdecydować się na montaż docisków okiennych w oknach wyższych niż 80 cm, a także we wszystkich drzwiach balkonowych.
Inwestorzy często decydują się na założenie docisków okiennych, po to aby dodatkowo zwiększyć docisk okna, co w znacznym stopniu przekłada się na ich szczelność. To jednak nie wszystkie zalety wynikające z montażu docisków okiennych. Dzięki zastosowaniu docisków okno jest bardziej stabilnie osadzone w ramie, dzięki czemu nie ulega wyginaniu i wypaczaniu.
Dobrym, jednak zdecydowanie bardziej pracochłonnym, zabiegiem na zwiększenie docisku okna jest montaż dodatkowych zawiasów. Warto jednak wiedzieć, że oprócz dodatkowej pracy, to rozwiązanie jest zdecydowanie mniej estetyczne, niż wspomniane wyżej dociski okienne.
Jak poprawnie zamontować dociski okienne?
Decydując się na montaż docisków okiennych warto wiedzieć, że można je zamontować tylko w oknach otwieranych, bez opcji uchylnej (w projektach, takie okna oznaczane są literą R). Zamontowanie docisków okiennych w oknach z opcją uchylania zablokuje możliwość uchyłu okna.
Najprostszy w montażu jest docisk okienny wrębowy. Część docisku montuje się w w skrzydle okiennym. Miejsce montażu docisku jest zależne od rodzaju i wysokości posiadanego okna. Najczęściej montuje się go w równej wysokości pomiędzy jednym a drugim zawiasem. W drzwiach balkonowych zaleca się zamontowanie więcej niż jednego docisku okiennego.
Dociski są niewidoczne z zewnątrz ponieważ montuje się go w luzie wrębowym. Dodatkowo w ościeżnicy należy zamontować specjalne zaczepy. Przed zakupem zaczepów, warto wiedzieć, że należy dobierać je do systemu profilowego posiadanego okna.
W sprzedaży dostępne są także dociski nawierzchniowe w wielu kolorach. Warto wiedzieć, że ten rodzaj docisków jest widoczny nawet po zamknięciu okna. Do jego prawidłowego montażu konieczne jest użycie szablonu do montażu. Decydując się na montaż tego typu docisków warto rozważyć współpracę z zaufanym serwisem.
Inne sposoby na zwiększenie szczelności okna
Bardzo popularnym sposobem na poprawienie szczelności okna jest montaż specjalnych taśm uszczelniających. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje taśm w bardzo różnorodnych kategoriach cenowych. Ceny zaczynają się od kilku złotych za rolkę taśmy uszczelniającej. Warto wiedzieć, że produkty z wyższej półki cenowej, najczęściej wykazują zdecydowanie wyższe właściwości izolacyjne.
Wybór rodzaju taśmy izolacyjnej zależy od tego, w którym miejscu leży źródło problemu. Na rynku dostępne są paroszczelne taśmy wewnętrzne, jak również taśmy do montażu zewnętrznego - produkty poliuretanowe lub paroprzepuszczalne.
Montażu taśmy izolacyjnej można dokonać samodzielnie lub poprosić o pomoc wysoko wyszkolonych pracowników serwisów naprawy okien. Przed podjęciem decyzji o samodzielnym montażu taśm, należy bardzo dokładnie zapoznać się z instrukcją montażu. Warto wiedzieć, że samodzielny montaż listew wiąże się z koniecznością demontażu okna.