Uszczelki w oknie pełnią bardzo ważną funkcję. Jak sama nazwa wskazuje, uszczelniają okno, a co się z tym wiąże, zapewniają mu lepszą izolacyjność termiczną i akustyczną. Narażone na działanie czynników atmosferycznych oraz urazy mechaniczne ulegają z czasem zniszczeniu i przestają spełniać swoje zadanie. W takiej sytuacji wymiana uszczelek w oknach rozwiąże problem. Kiedy i jak ją przeprowadzić? Sprawdźcie.
Wymiana uszczelek w oknach – kiedy jest konieczna?
Wykonane z wytrzymałej gumy uszczelki, jak zapewniają producenci okien, powinny wytrzymać w dobrej kondycji nawet 10 lat. Okazuje się jednak, że brak właściwej pielęgnacji i konserwacji przyczynia się do szybszego zużywania materiału i uszczelka przestaje zapewniać odpowiednią szczelność stolarce okiennej. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wymiana uszczelek w oknach. Najczęściej myśli się o niej jesienią, kiedy wyczuwalny chłód na zewnątrz czasami wdziera się przez nieszczelne okna do domu. Jeśli wyczuwa się ruch powietrza przy zamkniętym oknie to znak, że prawdopodobnie nadszedł czas wymiany uszczelek. Trzeba je wtedy dokładnie obejrzeć. Spełniająca dobrze swoją funkcję uszczelka będzie dobrze przylegała do ramy w każdym jej miejscu. Wszelkie nierówności i ubytki oznaczają, że wymiana uszczelek w oknach będzie konieczna. Jest ona zalecana także w przypadku, gdy uszczelka straciła już swoją elastyczność i stwardniała.
Wymiana uszczelek w oknach PCV – czy można przeprowadzić ją samemu?
Okna PCV są obecnie najbardziej popularnymi i wiele osób zadaje sobie pytanie, czy samodzielna wymiana uszczelek w oknach plastikowych jest możliwa i łatwa do przeprowadzenia. Odpowiedź na pierwszą część pytania jest prosta, oczywiście można spróbować samodzielnie uszczelki wymienić i wiele osób chcąc zaoszczędzić na kosztach, to robi, ponieważ z pozoru czynności wydają się łatwe. Wystarczy wyjąć starą uszczelkę i po oczyszczeniu miejsca po tej zużytej w jej miejsce założyć nową. Problem pojawia się czasem z właściwym jej doborem. Każde okno jest inne i wymiana jakiegokolwiek elementu w nim musi być dokładnie dostosowana do jego specyfikacji. Może się więc zdarzyć, że kupi się uszczelkę za grubą, która będzie utrudniać zamknięcie okna, źle wymierzy się jej długość, przez co również nie spełni swoich funkcji. Do tego niewłaściwy montaż uszczelek okiennych sprawi, że poniesione koszty na nowy produkt i tak nie rozwiążą problemu. Szczególnie trudne jest montowanie uszczelek w postaci taśm zgrzewanych w narożnikach okna. Trzeba bowiem wiedzieć, że w nowoczesnych oknach montowane mogą być dwa rodzaje uszczelek – obwodowe oraz narożnikowe. Wymiana uszczelek w oknach PCV może być więc bardziej skomplikowana, niż się wydaje i błędem jest zakup uniwersalnych uszczelek w tym wypadku, ponieważ, aby dobrze spełniały one swoją funkcję, powinny być dostosowane dokładnie do profilu okna. Zamówień dokonuje się na podstawie danych zamieszczonych na tabliczce znamionowej. Lepiej więc, zamiast ryzykować poniesienie niepotrzebnych kosztów związanych z zamówieniem nieprawidłowej uszczelki, czy też samodzielny montaż uszczelek okiennych, o którym nie ma się żadnej wiedzy, powierzyć wykonanie tego fachowcom z naszej firmy, a potem odpowiednio zadbać o nowy produkt, aby kolejna wymiana uszczelek w oknach nie była szybko konieczna.
Jak zadbać o nowe uszczelki po wymianie?
Częsta wymiana uszczelek w oknach może nie być konieczna, jeśli będzie się właściwie o nie dbać. Należy je okresowo konserwować dostępnym powszechnie w sprzedaży specjalnym środkiem do konserwacji uszczelek okiennych. Zawsze jednak przed jego zastosowaniem trzeba dokładnie umyć uszczelki i dopiero na oczyszczone z kurzu i brudu miejscowo nanosić preparat. Może to być nieco pracochłonne, ale opłaca się robić to przynajmniej dwa razy w roku, raz przed sezonem letnim, kiedy okno wystawione jest na działanie czasem ekstremalnie wysokich temperatur, a drugi raz przed zimą, kiedy niekorzystnie może podziałać na nie mróz. Regularna konserwacja uszczelek zapewni im właściwą sprężystość, a tym samym i dłuższą żywotność.
Wymiana uszczelek w oknach to czynność, którą raz na jakiś czas trzeba przeprowadzić. Poniesione koszty zwrócą się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie, a okna będą mogły należycie pełnić swoją funkcję izolacyjną, zapewniając w domu ciepło i chroniąc przed hałasem z zewnątrz. Aby uniknąć problemów z samodzielnym doborem i montażem uszczelek okiennych, warto skorzystać z usług naszych fachowców, którzy zrobią to szybko i sprawnie, a do tego będą wiedzieli, jaką uszczelkę dobrać.